SREBRNA SZKOŁA 2020

 

Szczęśliwy numerek

 

19-10-2020

27*

20-10-2020

32*

21-10-2020

25*

22-10-2020

15

23-10-2020

9

 

W puli:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,

8, 10, 11, 12, 13,

14, 16, 17, 18,

19, 20, 21, 22, 23,

24, 25, 26, 27, 28,

29, 30, 31, 32, 33,

34, 35, 36

_*- numerek z poprzedniej puli

 

 

My na YT

 

 

 

Zapraszamy do wsparcia Programu Stypendialnego!

 

Osiągnięcia


 

 


 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Na stronie

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

30740407 928820133966219 6969877222916096000 n

Uczeń II Liceum Ogólnokształcącego  WITOLD MICHNO (klasa 3b) może poszczycić się nie lada sukcesem. Został finalistą XLVIII OLiJP.

Maturzysta dotarł do części pisemnej zawodów II stopnia, które odbyły się 17 II 2018 na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wysoki wynik dał mu awans do części ustnej, przeprowadzonej 10 III 2018 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Erudycyjne wypowiedzi Witka ( otrzymał 47 punktów na 50 ) przesądziły o jego udziale w zawodach III stopnia, które odbyły się w Warszawie w dniach 12 IV - 14 IV 2018 r. Droga, którą Witek przebył, wymagała sporo pracy, ale z pewnością warto było, gdyż – na mocy regulaminu Olimpiady – uzyskał ocenę celującą z zajęć z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a także jest zwolniony  z matury ustnej i pisemnej z najwyższym wynikiem. Witkowi w zmaganiach do ustnego etapu okręgowego towarzyszyła Michalina Smyczyńska z klasy 2a, której niewiele zabrakło, aby zakwalifikować się do etapu centralnego olimpiady. Opiekunem Witka i Michaliny była prof. Julita Kołodziejczyk. Witkowi i jego opiekunce życzymy dalszych sukcesów.

 A jak Witek wspomina swoje olimpijskie zmagania? Niech przemówi sam finalista:

Dlaczego zdecydowałeś się na udział w tej olimpiadzie? Ktoś Cię do niej zachęcił? 
Udział w Olimpiadzie zaproponowała mi w II klasie Profesor Julita Kołodziejczyk. Uważała, że mam możliwość osiągnięcia wysokich wyników w dziedzinie polonistyki.

Jak długo przygotowywałeś się do tego wyzwania? Z jaką literaturą musiałeś się zapoznać?

Nie da się określić konkretnych ram czasowych. Praktycznie przygotowaniem jest  cały proces edukacji. Liczy się każda, przeczytana książka, każda napisana praca i wszelkie rozwiązane zadanie językoznawcze. W liceum Pani Profesor pomogła mi ukierunkować moje zainteresowania i rozpoczęliśmy pracę nad umiejętnościami koniecznymi do wzięcia udziału w Olimpiadzie. Wracając do literatury, wiele pozycji do przeczytania zostało wyznaczonych przez komisję OLiJP.

 Jak oceniasz poziom finału etapu okręgowego, sprawił Ci trudności? A może wręcz przeciwnie?

Poziom był bardzo wysoki. Do finału okręgowego I stopnia, na którym należało napisać pracę pisemną typu rozprawki i rozwiązać test gramatyczny, dostało się 76 osób, a do ustnych (II stopień) już tylko 36, po których finalnie pojechało do Warszawy 9 zawodników. Najprzyjemniejszą częścią było dla mnie odpowiadanie przed komisją (II stopień zawodów okręgowych). Pytania dotyczyły pracy pisemnej, którą należało napisać na etapie szkolnym. Moje wypracowanie dotyczyło sposobów kreacji władcy w literaturze staropolskiej w oparciu o biografię Bolesława Chrobrego. Jeśli chodzi o trudności, to dla mnie pojawiły się one w części pisemnej zawodów okręgowych.

Czy spodziewałeś się tak dobrego wyniku? 

(Śmiech) Robiłem, co mogłem, by go osiągnąć. Byłem na przemian podenerwowany
i podekscytowany.

Z czym wiążesz swoją przyszłość?

Interesuję się literaturą i historią (w różnych jej ujęciach). Zostanę przy tych dziedzinach i będę je zgłębiał nieprzerwanie. Wytyczyłem kolejne cele (edukacyjne, zawodowe i nie tylko), które pomogą mi w tym.

Dziękuję za wywiad i życzę Ci połamania pióra na maturze.

Na końcu wywiadu pragnę zachęcić wszystkich uczniów, obecnych oraz przyszłych, naszej szkoły, aby podejmowali się wszelkich, dobrych wyzwań, które pomogą się im rozwijać. Warto poświęcić czas, bo zawsze to zaowocuje. Dziękuję Pani Julicie Kołodziejczyk za zachętę do udziału w Olimpiadzie i przygotowanie do niej. Dziękuję również Profesor Annie Adamiak, Profesor Jolancie Mazur – Fedak, Paniom z naszej szkolnej biblioteki:  Profesor Agnieszce Grzebieniak, Profesor Kamili Mackiewicz – Rossmanith, Edycie Małek, ks. Damianowi Kempie oraz innym za wszelką pomoc.